Zakończył się IV Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”

4 października 2015

W  dniach 25-27 września tego roku odbył się w Pszczynie IV Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Obowiązki gospodarza wydarzenia wzięli na swoje barki Burmistrz Miasta Pszczyny i Stowarzyszenie Ruch Republikański, natomiast  patronat nad Festiwalem roztoczyli: Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy, Solidarność Walcząca oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego w Pszczynie. (więcej…)

Obława na agenta

19 stycznia 2014

Reportaż telewizyjny na temat polsko-amerykańskiego profesora Krzysztofa Cieszewskiego został nakręcony przez fachowców w swojej dziedzinie. Nakręcono go tak, aby widz nie nabył żadnych wątpliwości odnośnie zawartych w nim „prawd”. Efekty audio-wizualne oraz scenariusz zgrabnie przykryły wątpliwą bazę źródłową, tworząc klasyczny materiał propagandowy. Tomasz Sekielski, prowadzący program, okazał brak najmniejszych skrupułów, nie pozostawiając wątpliwości po co transferowano go z TVN akurat do TVP. (więcej…)

Pewni komentatorzy i pewni politycy na ekranie

19 stycznia 2014

Kiedy główna partia opozycyjna, Prawo i Sprawiedliwość awansuje w sondażach, niezwłocznie pojawia się tłum „wujków dobra rada”. Jest ich tak samo wielu, kiedy PiS notuje gwałtowne spadki. Patrzę na te rady oczami historyka, bo pamiętam co, kto, kiedy radził wcześniej. Zbiór rad powinien odzwierciedlać poglądy doradcy, ale tak się nie dzieje. Można odnieść wrażenie, że funkcja komentatora: dziennikarza, politologa czy socjologa, mylona jest z postawą proroka, wizjonera czy też ukrytego lub niespełnionego polityka. (więcej…)

Godność

19 stycznia 2014

Wiele jest definicji godności. Można je mnożyć, wychodząc z epoki biblijnej i klasycznej, a przystając na współczesnych zapisach prawnych. O godności wyjątkowo dużo rozprawiali myśliciele oświeceniowi. Za ich to sprawą zyskała ona nową, hedonistyczną formułę, dopasowaną zresztą do trybu życia myślicieli. (więcej…)

Polityk a cnota

19 stycznia 2014

Polskie życie publiczne przypomina teatr, w którym bohaterowie odgrywają zadane im role. Jeszcze niedawno przedstawicielom obozu rządzącego media przypisywały wyłącznie cechy bohaterów pozytywnych. Non stop lider PO i jego kompani coś „wywalczyli”, od czegoś Polaków „uchronili” lub kogoś „powstrzymywali”. Jakie to cnoty nimi wówczas owładały? (więcej…)

1