IV Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”

ZAPRASZAMY
DO UDZIAŁU W V OGÓLNOPOLSKIM
FESTIWALU FILMU NIEZALEŻNEGO „OKNO”

OKNO

V Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” tym razem odbędzie się w Warszawie. W organizację Festiwalu włączyły się: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Ruch Republikański i Stowarzyszenie RKW-RKW.

Inicjatywa, która powstała z myślą o twórcach kina, których pasją jest odkrywanie i utrwalanie na „taśmie” filmowej niezwykłych historii ludzkich ukrytych w pozorze zwyczajności ludzkiej egzystencji ma za sobą już cztery edycje. Gwoli przypomnienia odnotujmy, że dwukrotnie, w roku 2012 i roku 2013, festiwalowi udzieliło gościny miasto Ełk. Dwa ostatnie przeglądy natomiast odbyły się w Pszczynie. W ich trakcie prezentowane były filmy twórców spoza głównego nurtu życia kulturalnego i artystycznego.

Na pierwszej edycji festiwalu główną nagrodę otrzymało dzieło Artura Pilarczyka „Weronika i jej chłopcy” za obraz ludzi, naszych rodaków, których Polska opuściła, mimo, że oni przy niej wiernie trwają. W 2013 roku Grand Prix zdobyli twórcy filmu ”Święty płomień” – Maciej Grabysa i Jarosław Mańka. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał w 1980 roku samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie. Film „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja, nagrodzony w 2014 roku Grand Prix Festiwalu, to filmowa opowieść o brutalnych represjach, o „drodze krzyżowej” jaką musieli przejść robotnicy Kraśnika i ich rodziny po tym, jak w roku 1959 stanęli w obronie miejscowego krzyża.

Zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów, do udziału w naszym pokazie Filmu Niezależnego, który odbędzie w siedzibie SDP ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Wszystkie dzieła zakwalifikowane do konkursu będą pokazywane w różnych zakątkach Polski i zagranicą w ramach Objazdowego Kina Niezależnego „Okno”.

Organizatorzy Festiwalu:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Stowarzyszenie Ruch Republikański

 

Patroni Medialni:

Radio Wnet

„Najwyższy Czas”

Wydawnictwo Biały Kruk

Niepoprawne Radio

„Gazeta Polska”

niezależna.pl

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – oddział w Warszawie


PLIKI DO POBRANIA:

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA