Po odczycie Williama T. Russela w Barze Wieniawa

10 lipca 2015
DSCF2810

Śmiało można stwierdzić, że eksperyment z odczytem zagranicznego gościa powiódł się. Organizatorzy wspólnie z Billem Russelem przygotowali prezentację, którą, przetłumaczoną na język polski, wyświetlano na pokaźnym ekranie. Sympatycy uroczego, południowego akcentu, niczego nie stracili. Bill wypowiadał się w swoim ojczysty języku. Rzecz zatem sprowadzała się do technicznej koordynacji wyświetlanych slajdów, z aktualnie referowanym wątkiem.

W drugiej części spotkania uczestniczyli już tłumacze, Paweł Zyzak i Kornel Kwiatek. Goście młodszego i starszego pokolenia, jak mieszkający w USA przez 16 lat Alfred Znamierowski (wieloletni pracownik Voice of America oraz Radia Wolna Europa), władający językiem angielskim sami tłumaczyli swe pytania pozostałym słuchaczom. Bill, niezwykle oczytany w historii USA, jak Polski, swobodnie dyskutował z gości o średniowiecznej samoobronie chłopskiej, o prawach dotyczących posiadania broni w poszczególnych stanach, propagandzie i argumentach zwolenników i przeciwników dostępu do broni, najnowszych statystykach oraz konstytucji amerykańskiej i decyzjach Sądu Najwyższego.

Swe poglądy na temat dostępu do broni w Polsce, Bill zawarł w artykule opublikowanym w dzisiejszej „Gazecie Obywatelskiej” oraz naszym portalu Idea i Historia.

Na spotkaniu obecni byli dziennikarz telewizji regionalnej i portalu www.bielsko.biala.pl, stąd należy się spodziewać relacji w tych mediach. Wieczorem Bill będzie gościem Krzysztofa Skowrońskiego i Radia Wnet, które nadaje dziś z pobliskich Łodygowic.