Zakończył się IV Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”

4 października 2015

W  dniach 25-27 września tego roku odbył się w Pszczynie IV Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Obowiązki gospodarza wydarzenia wzięli na swoje barki Burmistrz Miasta Pszczyny i Stowarzyszenie Ruch Republikański, natomiast  patronat nad Festiwalem roztoczyli: Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy, Solidarność Walcząca oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego w Pszczynie.

Tegoroczny przegląd filmu niezależnego otworzył film „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja, nagrodzony w ubiegłym roku Grand Prix Festiwalu. „Skrzyżowanie” to filmowa opowieść o  brutalnych represjach, o „drodze krzyżowej” jaką musieli przejść robotnicy Kraśnika i ich rodziny po tym, jak w roku 1959 stanęli w obronie miejscowego krzyża.

Gwoli przypomnienia odnotujmy, że dwukrotnie, w roku 2013 i roku 2014, festiwalowi udzieliło gościny miasto Ełk. Dwa ostatnie przeglądy natomiast odbyły się w Pszczynie. W ich trakcie prezentowane były filmy twórców spoza głównego nurtu życia kulturalnego i artystycznego. Na pierwszej edycji festiwalu główną nagrodę otrzymało dzieło Artura Pilarczyka „Weronika i jej chłopcy” za obraz ludzi, naszych rodaków, których Polska opuściła, mimo, że oni przy niej wiernie trwają. W 2013 roku Grand Prix zdobyli twórcy filmu ”Święty płomień” – Maciej Grabysa i Jarosław Mańka. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał w 1980 roku samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie.

Po filmie „Skrzyżowanie” dyrektor festiwalu Wioletta Machniewska poprowadziła dyskusję z dr. Jerzym Targalskim, znanym geostrategiem oraz współautorem  bestsellerów książkowych: „Resortowe dzieci – media”, „Resortowe dzieci – służby”. Dyskusja przeplatana była wątkami poświęconymi działaniom ludzi systemu komunistycznego w przeszłym, jak i obecnie, o ich wpływie na przestrzeń społeczno-gospodarczą Polski. Ponadto dr Jerzy Targalski przedstawił cele, jakie postawił sobie oddolny społeczny ruch kontroli wyborów, zamieniony zgodnie z wolą członków w Stowarzyszenie RKW-RKW.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczął film zamordowanej w ubiegłym roku rosyjskiej reżyser Tamary Elżbiety Jakżyny pt. ”Papież, który nie umarł”. Było to ostanie jej dzieło poświęcone św.  Janowi Pawłowi II. Tamara Jakżyna w swojej ojczyźnie angażowała się w propagowanie sztuki filmowej młodych polskich twórców.

Kolejnym dziełem zaprezentowanym publiczności festiwalowej był film Macieja Grabysy i Michała Króla „Uwolnić Asie Bibi”. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja na temat problemu tzw. „uchodźców”, z jakim aktualnie mierzy się Europa. W dyskusji udział wzięli dr Jerzy Targalski i dr Tomasz Sommer, redaktor naczelny tygodnika „Najwyższy Czas”. Panel poprowadził Paweł Zyzak, autor książek „Lech Wałęsa – idea i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy »Solidarności« do 1988 roku” oraz „Tajemnica Wilczego Jaru”.
Tegoroczny festiwal zakończył się pokazem filmów „Krzyż i dharma” duetu reżyserskiego Jarosława Mańki  i  Macieja Grabysa oraz „Jasnogórska Victoria” w reżyserii Zdzisława Sowińskiego.
Już teraz pragnę zaprosić Państwa na V Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”, który w przyszłym roku odbędzie się w Warszawie. Komunikat pojawi się wkrótce.

Wioletta Machniewska – dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”