Zarząd

PREZES STOWARZYSZENIA:

Paweł ZyzakPaweł Zyzak (ur. 1984) – doktor nauk humanistycznych, technik elektronik, publicysta; absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim. Zajmuje się XX-wiecznymi dziejami Polski i Stanów Zjednoczonych oraz współpracą polityczną, związkową i ekonomiczną pomiędzy obydwoma krajami. Prowadzi badania w zakresie Sowietologii i Kremlinologii. Interesuje się dziejami Polaków w ZSRS, na „bliskich” i „dalekich” kresach, po 1918 roku. Aktualnie prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej „Strzelec”, członek rady programowej Stowarzyszenia Twórców Rzeczypospolitej oraz licencjonowany detektyw.

W przeszłości stypendysta The Institute of World Politics w Waszyngtonie, Polish & Slavic FCU w Nowym Yorku oraz The Albert Shanker Institute – American Federation of Teachers. Uczestnik Cold War Studies Program na Uniwersytecie Harvarda. Autor książek: Lech Wałęsa – idea i historia. Biografia legendarnego przywódcy Solidarności do 1988 roku (2009; 2010 – Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza, Nagroda im. Jacka Maziarskiego), Gorszy niż faszysta (2011), Tajemnica Wilczego Jaru (2013), Zanim nastąpi przełom, (red. W. Tyrański, 2014). Publikuje w „Arcanach”, „Dziejach Najnowszych” i „Glaukopisie”. Stały felietonista „Gazety Obywatelskiej”.

Prywatnie pasjonat podróży samochodowych i pieszych. Zwolennik pięknych krajobrazów (szczególnie górskich), piłki nożnej (uprawianej czynnie i biernie), dobrego kina i zmagań z rzeczywistością.

CZŁONKOWIE ZARZĄDU:

Robert KulawiakRobert Kulawiak (ur. 1984) –  przedsiębiorca; absolwent Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Od wielu lat związany z ruchami pro-life. Pasjonat wędrówek łukiem Karpat, aż do Rumunii hen. Słuchacz muzyki klasycznej i widz sportowy (toleruje śpiew kibiców).

Kornel Kwiatek - Iran 2013Kornel Kwiatek (ur. 1986) – prawnik; absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (2010), obecnie aplikant radcowski. Od zawsze pasjonat historii i nauk z nią powiązanych. Aktualnie zajmuje się obsługą spółek prawa handlowego. W 2014 roku zaangażował się w działalność w sferze ekonomii społecznej, w ramach której zaprojektował w Bielsku-Białej pub o charakterze historyczno-patriotycznym.

Z zamiłowania podróżnik, gorący zwolennik autostopu i tanich sposobów podróżowania, które traktuje jako pewnego rodzaju swoją filozofię życia. W podróżowaniu ceni przede wszystkim możliwość poznania lokalnych mieszkańców, zgłębienia ich kultury i zwyczajów. Podróżując, najczęściej wybiera miejsca mniej popularne jako cele wyjazdów wakacyjnych, jest zdecydowanym przeciwnikiem wyjazdów organizowanych przez biura podróży.

Od lipca do października 2012 roku był uczestnikiem międzynarodowej misji obserwacyjnej podczas wyborów parlamentarnych w Gruzji, współorganizowanej przez Stowarzyszenie. Od tego też momentu zaczęła się jego wielka fascynacja tym krajem, jego kulturą i niesamowitymi mieszkańcami.

W lecie 2013 roku samotnie odbył podróż autostopem do Iranu, gdzie wybrał się zachęcony relacjami podróżników o ogromnej gościnności mieszkańców tego kraju – i nie zawiódł się. W najbliższej przyszłości planuje również odwiedzić środkowoazjatyckie państwa byłego ZSRS – Turkmenistan, Uzbekistan i Kazachstan, przede wszystkim zaś znajdujące się na Jedwabnym Szlaku starożytne miasta Samarkanda i Buchara.

 W wolnym czasie (którego ostatnio coraz mniej) stara się czytać – przede wszystkim publikacje z dziedziny historii, politologii, kryminalistyki i psychologii, zajmuje się modelarstwem i sportem.